Bina Dayanıklılık Raporu ve Teknik Rapor | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

Bina dayanıklılık Raporu ve teknik rapor; binaların depreme dayanıklı olup olmadığının belirlenmesi noktasında hazırlanmaktadır. Herkesin bildiği gibi, Türkiye, deprem kuşağının tam ortasında bulunan bir ülkedir. Bu noktada, ülkemizdeki her binanın deprem testi yaptırması şarttır. Muhtemel bir deprem karşısında risk altında olduğu belirlenen binaların bir an önce depreme karşı güvenli hale getirilmesi gerekmektedir.

Bina dayanıklılık Raporu ve teknik rapor; ruhsat almak isteyen binaların sunmasının zorunlu olduğu bir rapordur. Binaların mimari olarak çizimlerinden ve bu mimari çizimlerin yapıya nasıl uygulandığından bahseden bir rapordur. Mimari olarak düşünülen her rapor ve projenin her zaman doğru olmadığını söylemek gerekir. Bir başka deyişle, planlanan mimari projelerin binanın yapısına uygun olmama riski bulunmaktadır.

Bina Dayanıklılık Raporu ve Teknik Raporlar Nasıl Hazırlanır?

Bina dayanıklılık raporu ve teknik rapor; klasik bir teknik raporda olması gereken tüm özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca, resmi belgeler olduğunu ifade etmek gerekir. Bu bağlamda, resmi belgelerde olması gereken yazım ve sunum şartlarına harfiyen uyulmalıdır.

Diş kliniklerinde ve hastane açılışlarında istenen teknik rapor içerikleri ve hesaplamaları sağlık kuruluşlarına uygun olarak yapılması gerektir. İlgili lisanslı kuruluşların bu yetkinlik çerçevesinde Tbdy2018 kriterlerine göre mevcut yapının performans analizinin yapılması gerekir. Bu kapsamda statik performans analizi diş kliniği ve hastane kapsamında sağlık yönetmeliğinde uygun olması gerekir. Ayrıca diş kliniklerinde yerleşim planı uygun olarak sağlık malzemelerinin ölçülerine göre dizayn yapılması gerektir. Diş klinikleri ve hastanelerde çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı ve sağlık bakanlığı onayları olması gerekir.

Otel ruhsatlandırma teknik raporlarında  belediye tarafından istenen ruhsatlandırma statik hesapları otel yönetmeliğine uygun hazırlanmalıdır. Otel ruhsatlandırma statik hesapları yapılırken tbdy2018 de yer alan performans analizi kriterlerine göre hazırlanmalıdır. Otel ruhsatlandırma ve statik hesaplamaları yapılırken teknik üniversite onayında idare tarafından istenebilir. Bu yüzden kurum isteklerine göre İstanbul teknik üniversitesi onaylı otel teknik raporu hazırlamaktayız.

Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik açılışı için Deprem Güvenlik Raporu nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik açılışı için Deprem Güvenlik Raporu kısaca mevcut yapının performans analizinin sağlık kuruluşu yönetmeliğine uygun olup olmadığının teşhisi anlamına gelir. Yönetmelikte olması istenen m2 gelen hareketli yüklerin hesaplanarak çıkarılan ve raporlanan güvenlik raporudur.

Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik açılışı için Kat Planı ve Yerleşim Planı nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinik açılışı için Kat Planı ve Yerleşim planı ise mevcut yapının kat planı ve yerleşim planı sağlık kuruluşu yönetmeliğine uygun planların olduğu ve kliniklerinin oda ölçüleri ve ünitlerin yerleşimi ve mesaflerin standartlara uygun olarak yerleştiği planlardır.  Yönetmelikte olması istenen ölçülere göre ünitlerin yerleştirlmesi işlemidir. Bunun için uygun odaların olması gereklidir. Plan çerçevesinde odanın uygun yerlerine yerleştirilmesi gerekir. Uygunluğa göre yerleşim planı ve kat planları oluşturulur.

Bina dayanıklılık raporu ve teknik rapor alınması oldukça basittir. Bulunduğu binanın depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin bina deprem testi yaptırmalarının da mimari teknik rapor kapsamında olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada, kaliteli bir firmayla çalışmaya özen göstermelisiniz. Depreme dayanıklılık konusunda uzman bir denetim firmasından veya inşaat firmasından destek almak şarttır. Yapının depreme uygun olup olmadığının denetlenmesini sağlayan mimari teknik rapor; can ve mal güvenliği konusunda hayati önem taşımaktadır. Teknik Rapor ile alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla