Bina Sağlamlık Raporu | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

Bina Sağlamlık Raporu

Oturduğunuz veya çalıştığınız binanın depreme dayanıklı olup olmadığını mutlaka merak edersiniz. Bu noktada, binanın depreme dayanıklı olup olmadığını belirlemek için birtakım denetimler ve testler yaptırmanız gerekmektedir. Teknik rapor sayesinde binanın depreme hazır olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Herkesin bildiği gibi, Türkiye, deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu noktada, Türkiye’deki her yapının depreme karşı hazır olması gerekmektedir.

Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Binaların depreme hazır olup olmadığını öğrenmek için binalara deprem testi uygulanması şarttır. Bu testin inşaat işleriyle ilgilenen firmalar tarafından yapıldığını ifade etmek gerekir. Yapı ve deprem uygulama araştırma merkezleri olarak bilinen bu firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Bina deprem testi yaptırmak isteyenlerin bu tür firmalarla iletişime geçtikten sonra binalarının özelliklerini belirtmesi gerekmektedir. Ardından, istenilen ücret ödenmelidir. Firma yetkilileri; istenilen şartların sağlanmasının ardından binaya gelerek test aşamasına geçerler. Gerekli ölçüm ve uygulama malzemeleri sayesinde bu test yapılmaktadır. Test aşamasında ekipler tarafından ölçümler yapılır. Binanın muhtemel depremlere karşı taşıdığı riskler; sayısal veriler ile ifade edilmektedir.

Bina deprem testi yapılırken binanın kolonları, temeli ve duvarları gibi yapı elemanlarının incelendiğini söylemek gerekir. Bu noktada, teknik rapora ayrı bir parantez açmalıyız. Binaların ruhsat alabilmesi için teknik rapor hazırlayıp sunmaları şart koşulmaktadır. Teknik rapor içerisinde bina deprem testi olmak zorundadır. Bu sayede, binada oturan insanların can ve mal güvenlikleri her zaman korunmaktadır.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla