Bina Sağlamlık Raporu | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

BİNA SAĞLAMLIK RAPORU, BİNA DAYANIKLILIK RAPORU, DEPREM TESTİ, RİSK RAPORU,

Bina Sağlamlık Raporu

Oturduğunuz veya çalıştığınız binanın depreme dayanıklı olup olmadığını mutlaka merak edersiniz. Bu noktada, binanın depreme dayanıklı olup olmadığını belirlemek için birtakım denetimler ve testler yaptırmanız gerekmektedir. Teknik rapor sayesinde binanın depreme hazır olup olmadığı konusunda bilgi edinebilirsiniz. Herkesin bildiği gibi, Türkiye, deprem kuşağında bulunan bir ülkedir. Bu noktada, Türkiye’deki her yapının depreme karşı hazır olması gerekmektedir.

Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Binaların depreme hazır olup olmadığını öğrenmek için binalara deprem testi uygulanması şarttır. Bu testin inşaat işleriyle ilgilenen firmalar tarafından yapıldığını ifade etmek gerekir. Yapı ve deprem uygulama araştırma merkezleri olarak bilinen bu firmalardan hizmet alabilirsiniz.

Bina deprem testi yaptırmak isteyenlerin bu tür firmalarla iletişime geçtikten sonra binalarının özelliklerini belirtmesi gerekmektedir. Ardından, istenilen ücret ödenmelidir. Firma yetkilileri; istenilen şartların sağlanmasının ardından binaya gelerek test aşamasına geçerler. Gerekli ölçüm ve uygulama malzemeleri sayesinde bu test yapılmaktadır. Test aşamasında ekipler tarafından ölçümler yapılır. Binanın muhtemel depremlere karşı taşıdığı riskler; sayısal veriler ile ifade edilmektedir.

Bina deprem testi yapılırken binanın kolonları, temeli ve duvarları gibi yapı elemanlarının incelendiğini söylemek gerekir. Bu noktada, teknik rapora ayrı bir parantez açmalıyız. Binaların ruhsat alabilmesi için teknik rapor hazırlayıp sunmaları şart koşulmaktadır. Teknik rapor içerisinde bina deprem testi olmak zorundadır. Bu sayede, binada oturan insanların can ve mal güvenlikleri her zaman korunmaktadır.

Bina sağlamlık raporu, bina depreme dayanıklılık raporu, deprem raporu, deprem testi vb. kavramlar Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre 2018 yılında en son çıkan yönetmelik baz alınarak raporlamalar yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken performans analiz yönetmeliğindeki kriterlere göre yapılması gerekir. Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğindeki kriterler göre hazırlama yetkili Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliğine bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Lisanslı Statiker Mühendisler tarafından yapılması gerekir. Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliğine bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Lisanslı içeriklerindeki bilgiler göre lisanslama yapılır. Bu lisanslara İşyeri Tescil Belgesi kısa adı İTB ve Serbest İnşaat Mühendisi belgesi yani SİM belgeleri haiz olmalıdır.

Bina dayanıklılık raporu hazırlanmadan önce yetkili firmalar tarafından yapıldığını İnşaat Mühendisleri Odasından Tescilli firmalar kısmından kontrol edilmelidir. Burada yetkisi olmayan firmaların deprem dayanıklılık raporu hazırlama yetkisi yoktur.

Kentsel Dönüşüm yetki belgesi ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından lisanlı firmalar tarafından risk raporu hazırlanır. Öncelikle Performans Analizinden sonra yapılması önemlidir. Performans analizi yapılmadan risk raporlamaları yapılması yanlış olmakla birlikte performans analizi sonuncuna göre hazırlanması işlemin doğruluğu açısından önemlidir. Çünkü risk raporları sadece çürük binalarda hazırlanması gerekir. Sağlam ve dayanımı sağlayan binalarda risk raporu hazırlanmaz ve bakanlığa bildirilemez. Bilgi amacı ile dahi olsa hazırlanması hiçbir hükmü olmamaktadır.

Risk Raporu, performans analizi sonucuna göre hazırlanmakla birlikte içerikleri bakımından farklılıkları vardır. Risk raporları yönetmeliğinde farklıdır. Risk raporu yönetmeliği kısa adı RBTY2019 yönetmeliğine göre hazırlanır.

Bina dayanıklılık Raporu, Bina sağlamlık raporu gibi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 tabi olarak hazırlanır. Mevcut yapının can ve mal güvenliği açısından değerlendirilir. Bina dayanıklılık Raporu ve bina sağlamlık raporu işyeri açılışları içinde kullanılır. Bu işyerininin bazıları okul, kurs, Anaokulu, aile danışmanlığı, güzellik salonu, spor salonu, hastane, diş kliniği, huzurevi gibi yapıların açılışlarında da kullanılır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizim Bakanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı, Milli Saraylar gibi kurumlar tarafından istenir.

Bina dayanıklılık Raporu ve bina sağlamlık raporu ayrıca mevcut yapının durumunu öğretmek amacıylada yapılmaktadır. Yapının kullanım kriterlerine göre deprem dayanıklılık raporları hazırlanmaktadır. Türkiye bina deprem yönetmeliği çerçevesinde hazırlanan raporlar kurumları tarafından istenmektedir.

Bina dayanıklılık raporu ve bina sağlamlık raporu performans analizi yönetmeni de geçen kriterlere göre yapmaktadır. Bina sağlamlık raporunda deprem dayanıklılık testide olması gereken karot numunesi alınması, etriyelerin ölçülmesi ve sıyırma işlemleri ile bina röntgen işlemlerinin olması gerekir. Bu bilgiler ışığında bina dayanıklılık raporu hazırlanması gerekir. Ayrıca zemin etüt yapılarak veya yapılmış olan zemin etütünün güncel olması halinde güncel zemin etüt değerlerinin kullanılarak bina sağlamlık raporu hazırlanması gereklidir.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde geçerli olan performans analizi kriterlerini baz alınarak yapılması çok önemlidir. Bu kapsamda firmamız üniversite onaylı bina sağlamlık raporu hazırlamaktadır.

Bina sağlamlık testi ve bina sağlamlık raporu mevcut yapının kullanımına göre Tbdy2018 de yer alan bina performans analizinde belirlenen kriterlere göre hesaplama yapılarak oluşturulan rapordur. Bu rapora performans analizi de denmektedir. İdare tarafından istenen rapor mevcut yapının dayanımını ölçmek amacıyla yapılır. Can ve mal güvenliği açısından binanın riskli olup olmadığı ve bina sağlama olup olmadığı anlaşılır. Tbdy2018 de gecen kriterler ayrıca işyeri ruhsatlarında istenen hastane, eczane, ağız ve diş polikliniği, okul, kurs, sanayi yapısı, fabrika, fırın, üretim tesisi, berber, oto servis, tamirhane, aile danışmanlık, güzellik salonu, anaokulu, otel gibi yapılarda ayrı ayrı hesaplamalar yapılır.

Bina sağlamlık raporuna göre yapının kullanımını belirlenir ve can ve mal güvenliği tesis edilir.

Bina Dayanıklılık Raporu, TBDY2018 yönetmeliğinde belirtilen kriterlere haz olması gerekir. He binanın yapımına göre yapılması gereken işlemler yönetmelikte belirtilmiştir. Bu kriterlere göre bina dayanıklılık raporu ve bina dayanıklılık testi durumu belirlenir.

Bazı kamu kuruluşları karotsuz teknik raporda istemektedir. Karozsuz teknik rapor karot yerine test çekici yapılarak teknik rapor verileri olarak kullanılabilir. Bu amaçla teknik raporun istenilen kriterleri yenide sağlanmış olur ve rapor kapsamı aynı kalmaktadır. Bu yüzden karotsuz teknik raporda hazırlanabilir. İşyerlerinde daha çok tercih ediler. Mevcut statik hesaplamalar baz alınarak yapılır. Buda bize işyerinin kullanımı hakkında bilgi verir.

 

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla