Fenni Rapor Nedir? | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

Fenni Rapor Nedir?

Fenni Rapor; bilhassa yeni inşa edilen binaların denetlenmesi ve bu denetlenme sonucunda binaların güvenilir olduğuna dair onay verilmesi sürecidir. Bu noktada, yapının istenilen kriterleri karşılayamadığı takdirde yapı denetimden geçemeyeceğini söylemek gerekir. Bu hallerde, binanın çok daha güvenli olmasını sağlayacak olan birtakım aşamalardan geçmesi şarttır. Eksiklerin ve kusurların giderilmesinin ardından binanın tekrar denetime tabi tutulması gerekmektedir.

Fenni Rapor; inşaat sektörünü ifade etmektedir. Yapı denetim firmaları sayesinde binalar; temel atma sürecinden başlanarak tüketiciye sunulma aşamasına kadar denetlenmektedir. Sonuç olarak, yapının her bir inşa aşamasına onay verilip verilmemesinden yapı denetim firmaları sorumlu olmaktadır. Yapı denetim; belirli bir kıdeme ve tecrübeye sahip olan mimar ve mühendisler tarafından yapılmaktadır. Buna ek olarak, yapı denetimin mevzuatlara uygun olarak yapıldığını da eklemek gerekir.

Denetim Süreci Nasıl İşlemektedir?

Fenni Rapor; ciddi bir deprem riski altında bulunan Türkiye için oldukça önemli bir sektördür. Yapı denetimin yalnızca deprem için değil farklı doğal afetler için de yapıldığını söylemek gerekir. Bu sayede, bilhassa yeni yapılan binalarda güvenlik ön plana çıkarılmaktadır. İnsanların çok daha güvenli bir şekilde hayatlarına devam etmesini sağlayan yapı denetim; ülkemiz adına hayati önem taşıyan sektördür.

Fenni Rapor firmalarının denetim süreçlerini üstlendikleri inşaatlara dair tüm sorumluluğu üstlerine aldıklarını ifade etmek gerekir. Bu noktada, binalarda oluşması muhtemel hasarlardan da yapı denetim firmaları sorumlu tutulacaktır.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla