Fenni Rapor ve Teknik Rapor Firmaları Nasıl Çalışır? | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

Fenni Rapor ve Teknik Rapor Firmaları Nasıl Çalışır?

Türkiye; dünyanın deprem riski bakımından en riskli ülkelerinin başında gelmektedir. 1999 Marmara ve Düzce depremleri ve son yaşanılan 2020 Elazığ depreminin ardından her türlü yapının depreme dayanıklı olup olmadığı bilgisi büyük önem taşımaktadır.

Teknik rapor; bina deprem testini içermektedir. Bu sayede, depreme dayanıklı olduğu belirlenen binaların ruhsat almasına izin verilmektedir. Teknik rapor; yapı denetim firmalarından alınabilir. Yapı denetim firmalarının genel olarak bir yapının temel atma sürecinden başlayarak müşteriye teslim edilmesi noktasına kadar her türlü süreçte denetlenmesinden sorumludur. Denetim işini bu alanda uzman ve deneyimli kişilerin yapması gerekmektedir.

Mühendislik Firmalarında Kimler Görev Yapar?

Teknik rapor ve fenni rapor denetim firmalarında mimarlar ve mühendisler görev yapmaktadır. Ancak, yeni mezun statüsünde olmayan, en az beş yıl iş tecrübesi olan mühendis ve mimarların yapı denetim işlerine baktıklarını ifade etmek gerekir. Sektördeki en tecrübeli çalışanlar; inşaatın başlangıç aşamasından tamamlanmasına kadar olan tüm süreci kontrol etmekle yükümlüdür. Bu sürecin her bir aşamasının güvenlik kriterlerini karşılaması halinde yapının müşteriye teslim edilmesine onay verilmektedir. Söz konusu onaylar; fenni rapor denetim firması garantisi altında verilmektedir.

Bu noktada, fenni rapor denetim firmalarından onay alamayan inşaatların durmak zorunda olduğunu ifade etmek gerekir. Bu bağlamda, inşaat sahiplerinin daha proje aşamasında bir yapı denetim firmasıyla anlaşması şarttır. Çok büyük veya kompleks bir yapı inşa edecek olanların birden çok yapı denetim firmasıyla çalışması gerekir.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla