Teknik Rapor Hazırlanırken Hangi Hususlara Dikkat Edilmesi Gerekir?

Teknik Rapor Hazırlanırken Hangi Hususlara Dikkat Edilmesi Gerekir?

Teknik rapor; yapıların deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını belirleyen bir rapordur. Bu rapor sayesinde binaların ruhsat alması mümkün olmaktadır. Binalarda oturan insanların can ve mal güvenliklerinin sağlanması noktasında bu raporun hayati öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekir.

Türkiye’de binaların inşa edilmesinde kalitesiz malzeme kullanılmasına sıklıkla rastlanmaktadır. 1999 Marmara Depremi’nde olduğu gibi bu tür binaların deprem esnasında yıkıldığı ve insanlara mezar olduğu bilinmektedir. Bu noktada, binanın depreme dayanıklı olup olmadığını anlamak için teknik rapor hazırlatılması şart koşulmaktadır.

Bu sayede, insanların güvenli bir şekilde binalarda oturması hedeflenmektedir. Bu durumun çok ama çok önemli olduğunu mutlaka bir imar yapılacakken gerek anaokulları gerek avm gerekse diğer her türlü kuruluşların bu işlemi yapmadan önce işinin ehli mühendislere bu işlemi yaptırmaları gerekmektedir. Yaptırırken gerek aklınızda herhangi bir şüphe kalmaması açısında gerekse sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için firmamıza telefon açarak detaylı bilgileri alarak ilk adımı atabilirsiniz.

0 Yorumlar

Bir yorum Yaz

* İle alanların doldurulması zorunludur