Bina Teknik Raporu Nasıl Alınır? | Teknik Rapor

Bizimle Temasa Geçiniz

Bina Teknik Raporu Nasıl Alınır?

Teknik rapor; binaların sağlamlık bakımından denetlenmesi adına alınan bir rapordur. Bu noktada, yapınız adına teknik rapor almanız önemli bir zorunluluktur. Günümüzde ruhsat almak isteyenlerin teknik rapor alması şartı bulunmaktadır. Buna ek olarak, herhangi bir evi satın almak ya da kiralamak isteyenlerin de teknik rapor şartı koşması doğru olacaktır.

Teknik rapor bakımından geçer not almış bir yapının depreme dayanıklı olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada, batısından doğusuna kadar deprem riski altında bulunan Türkiye’de yaşayanların bu rapor sayesinde can ve mal güvenliklerini sağlaması söz konusu olacaktır. Teknik raporun ne kadar önemli olduğu aşikar iken insanların aklında bina teknik raporu nasıl alınır sorusu bulunmaktadır.

Teknik Rapor Alma Süreci Nasıl İşler?

Teknik rapor almak isteyenlerin istenilen belgelerle beraber özel inşaat firmalarına veya danışmanlık şirketlerine başvuru yapması gerekmektedir. Bu belgeler arasında ilk sırada yapı sahibi tarafından teknik rapor başvurusuna yönelik olarak hazırlanan dilekçe bulunmaktadır. Yapıya ait resmi evraklar; başvuru sırasında bulunmak zorundadır. Ayrıca, yapı sahibinin kimlik fotokopisi ve nüfus cüzdanının aslı yer almalıdır. Başvuru yapan kişinin veya kurumun şahsi belgelerinin de talep edildiğini söylemek gerekir.

Bina teknik raporu nasıl alınır diye düşünenlerin yalnızca teknik rapor konusunda hizmet veren inşaat şirketlerine ya da danışmanlık firmalarına başvuru yapması tavsiye edilmektedir. Deprem yönetmeliği mevzuatına %100 hakim olan firmalardan hizmet alınması önemli bir tercih olacaktır. Buna ek olarak, Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma kurumlarından da teknik rapor almak doğru bir tercih olacaktır.

Bina teknik raporu almak isteyenlerin firma seçiminde dikkatli olması gerekir. Çünkü, bu işi hakkıyla yapan ve gereken mevzuatları eksiksiz olarak bilen firmaların tercih edilmesi şarttır. Teknik rapor hazırlanmasında yaşanan eksikliklerden dolayı raporun kabul görmeyeceğini söylemek gerekir. Teknik rapor hazırlanma şartlarını tamamıyla bilen bir firma sayesinde bu süreç kısalacaktır. Ayrıca, ödemiş olduğunuz ücretin hakkı verilecektir.

Sonuç olarak, teknik rapor almak; basit ama özen gerektiren bir süreçtir. Bu süreçten başarıyla ayrılmak için firma seçiminin ve evrak hazırlanmasının tamamlanması şarttır.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
error: İçerik Korunuyor !!
Call Now ButtonTeknik Rapor Teklif İçin Tıkla