Teknik Rapor Kriterleri

Teknik rapor; yapıların güvenliği ve ruhsat alınması noktasında oldukça önemlidir. Bu bağlamda, teknik raporların dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Teknik raporlar; usulüne uygun olmadığı takdirde binanın ruhsat alması asla mümkün değildir. Bu durumun insanların can ve mal güvenliği adına çok önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Çünkü, gerekli şartları taşıyamayan binalara asla ruhsat verilmez.

Türkiye’de bina denetiminin çok fazla olmadığı düşünüldüğünde teknik rapor kavramının oldukça önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Teknik rapor şartlarına uyulduğu takdirde binaların sağlam olması ve bu sayede insanların can ve mal güvenliklerinin garanti altına alınması mümkün olmaktadır. Bu noktada, teknik rapor kriterleri hakkında bilgi vermek gerekir.

Teknik Rapor Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teknik rapor hazırlanması; resmi bir süreç olduğundan dolayı tüm işlemlerde dikkatli olmak gerekmektedir. Teknik raporun hazırlanması noktasında kesinlikle uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Deprem mevzuatına hakim olan kişilerden destek alındığı takdirde sürecin çok daha başarılı geçmesi sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, mevzuata tam olarak uyulmasına dikkat edilmelidir. Resmi bir evrak olmasından dolayı önem taşıyan teknik rapor; ciddiye alınarak hazırlanmalıdır. Bilhassa deprem mevzuatının çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Teknik rapor hazırlanırken en çok dikkat edilmesi gereken konunun binalarda bulunan kolon sayısı olduğunu söylemek gerekir. Bodrum katı dahil olmak üzere beş katlı bir bina olacaksa bu binada mutlaka üç kolon olmalıdır.