Teknik Rapor Nereden Alınabilir?

Teknik rapor; binaların güvenli ve dayanıklı olup olmadığının denetlenmesi adına alınan bir rapordur. Bilhassa binaların depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğu belirlenmektedir. Teknik rapor içerisinde bina deprem testi kesinlikle bulunmalıdır. Teknik raporların binaların ruhsat alabilmesi ve yapı sahibinin itibarı için oldukça önemli olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada, her yapı sahibinin vakit kaybetmeden teknik rapor başvurusu yapması gerekir.

Teknik Rapor Başvurusu

Teknik raporun nereden alınacağı konusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bu noktada, inşaat firmalarının ve danışmanlık şirketlerinin öne çıktığını söylemek gerekir. Buna ek olarak, Yapı ve Deprem Uygulama ve Araştırma Kurumları’nın da bu konuda yardımcı olduğu bilinmektedir. Ancak, binanın denetlenmesi ve raporun hazırlanması noktasında bu kurumların ücret talep ettiğini ifade etmek gerekir. Ücretin ödenmesinin ardından kurum yetkililerinin yapıyı kontrol etmesi ve denetlemeler yapması sürecine başlanmaktadır.

Teknik rapor; iki hafta gibi bir sürede hazırlanmaktadır. Bu noktada, teknik rapor hazırlatmak isteyenlerin sahip olması gereken birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu noktada, yapı sahibinin başvurusuna dair bir dilekçe doldurması gerekmektedir. Ardından, yapı konusunda yetkili olan kişiye dair kimlik fotokopisinin bulunması istenmektedir. Binaya ait resmi evrakların teknik rapor başvurusu sırasında eksiksiz olarak bulunması şart koşulmaktadır. Bu evrakların teslim edilmesinin ardından teknik raporun hazırlanma sürecine başlanmaktadır. Sonuç olarak, bu işe hakim bir kurumla çalıştığınız takdirde bu süreci sorunsuz olarak atlatabilirsiniz.