Bina Sağlamlık Raporu Nasıl Alınır?

Bina Sağlamlık Raporu Nasıl Alınır?

Bina sağlamlık raporu almak istiyorsanız yalnızca bu alanda hizmet veren inşaat firmalarını ve danışmanlık şirketlerini tercih etmelisiniz. Bilhassa deprem yönetmeliği mevzuatını eksiksiz olarak bilen firmalar tercih edilmelidir.

Bina sağlamlık raporu isteyenlerin binaya ait resmi evraklar, yapı sahibinin kimlik belgesi ve bu konuya dair hazırladıkları bir dilekçeyle beraber başvuru yapması gerekmektedir. Bu noktada, bu tür firmalardan hizmet almanın belirli bir ücrete tabi tutulduğundan bahsetmek gerekir. Ücret konusunda anlaşma yapılmasının ardından inşaat firması; söz konusu yapıyı denetleme ve kontrol çalışmalarına başlamaktadır. Ardından, bilirkişiler tarafından bina sağlamlık raporu hazırlanmaktadır.

Binanın depreme dayanıklı olduğunun tespit edilmesi halinde hazırlanan bina sağlamlık raporu; tüm resmi kurumlarda, belediyelerde ve bakanlıklarda kullanılabilir. Ancak, bazı durumlarda bina sağlamlık raporunun olumsuz çıkması söz konusudur. Bu gibi hallerde, binanın güçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, binanın kentsel dönüşüm kapsamında tekrar inşa edilmesi gerekebilir. Bu süreçte, raporda belirtilen eksiklere göre hareket etmek şarttır.

0 Yorumlar

Bir yorum Yaz

* İle alanların doldurulması zorunludur