Bina Sağlamlık Raporu Nasıl Alınır?

Bina Sağlamlık Raporu Nasıl Alınır?

Bina sağlamlık raporu almak istiyorsanız yalnızca bu alanda hizmet veren inşaat firmalarını ve danışmanlık şirketlerini tercih etmelisiniz. Bilhassa deprem yönetmeliği mevzuatını eksiksiz olarak bilen firmalar tercih edilmelidir.

Bina sağlamlık raporu isteyenlerin binaya ait resmi evraklar, yapı sahibinin kimlik belgesi ve bu konuya dair hazırladıkları bir dilekçeyle beraber başvuru yapması gerekmektedir. Bu noktada, bu tür firmalardan hizmet almanın belirli bir ücrete tabi tutulduğundan bahsetmek gerekir. Ücret konusunda anlaşma yapılmasının ardından inşaat firması; söz konusu yapıyı denetleme ve kontrol çalışmalarına başlamaktadır. Ardından, bilirkişiler tarafından bina sağlamlık raporu hazırlanmaktadır.

Binanın depreme dayanıklı olduğunun tespit edilmesi halinde hazırlanan bina sağlamlık raporu; tüm resmi kurumlarda, belediyelerde ve bakanlıklarda kullanılabilir. Ancak, bazı durumlarda bina sağlamlık raporunun olumsuz çıkması söz konusudur. Bu gibi hallerde, binanın güçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, binanın kentsel dönüşüm kapsamında tekrar inşa edilmesi gerekebilir. Bu süreçte, raporda belirtilen eksiklere göre hareket etmek şarttır.

Deprem Testlerinde bina hakkında geniş çaplı araştırma yapılmadan işlemlere başlanılmaması gerekir. Eksik bilgiler ile yapılan hesaplamalarda sonuncunda hatalı olacağı aşikardır. Bu yüzden işinde uzman statiker mühendisin kontrolünde işlemler yapılması büyük önem arz etmektedir. Sizlere doğru ve kapsamlı bilgiler vermek için çalışmaktayız. Uzman arkadaşlarımız Teknik Üniversitelerle birlikte de çalışmaktadır.

Her bina sadece statiker mühendisleri tarafından hazırlanmamakla birlikte tasarım gözetmeni yönetmeliğinde deprem testi yapılacak binanın kriterlere göre de üniversite gözetiminde olması gerektiği yönetmelikte belirtilmiştir. Sizlere daha kapsamlı bilgi vermek için çalışmakta ve yardımcı olmaktayız. Bu amaçla iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. iyi günler dileriz.

0 Yorumlar

Bir yorum Yaz

* İle alanların doldurulması zorunludur